Szkoła Podstawowa nr40 w Łodzi

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Subskrybuj

Archiwum: 'Wycieczki' Kategorie

Odkrywcy Łodzi

Autor: Bona o 23. Listopad 2014

We wtorek 18 listopada grupa uczniów z klas IV-VI wybrała się do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej na terenie Muzeum Włókiennictwa czyli tak zwanej białej fabryki. Była  to już  druga część projektu Odkrywcy Łodzi, który pomaga nam poznać nasze miasto. W skansenie można obejrzeć drewniany kościół przeniesiony tutaj z Nowosolnej, drewnianą letnią will fabrykancką i domy tkaczy. Mieliśmy okazję wydrukować własne wzory na tkaninach i zabrać taką pamiątkę do domu. Najlepiej bawili się wszyscy w części interaktywnej muzeum, zwanej kotłownią. Nie przypuszczaliśmy, że wycieczka do muzeum może być taka przyjemna. Dowiedzieliśmy się, że te sale można zwiedzać za darmo przez najbliższe 3 lata, bo powstały w ramach programu unijnego.

Napisany w Aktualności, Wycieczki | Brak komentarzy »

Wycieczka do Manufaktury

Autor: Permutacja o 9. Październik 2014

Dnia 29 września uczniowie z klas IV- VI wzięli udział w II edycji projektu „Odkrywcy Łodzi”. Głównym celem projektu jest prezentacja historycznych miejsc Łodzi. Uczniowie pod opieką przewodnika zwiedzili osiedle fabryczne przy ulicy Ogrodowej, dawną fabrykę włókienniczą obecnie Centrum Manufaktura, Stare Miasto. Zostali zaproszeni również do Muzeum Miasta Łodzi, dawnego pałacu rodziny Poznańskich.
Wycieczkę zakończyły zajęcia z edukacji przez sztukę w szkolnym Schronisku Młodzieżowym poświęcone architekturze naszego miasta. Opiekunkami wycieczki z ramienia szkoły były pani od historii i pani pedagog.

Napisany w Aktualności, Wycieczki | Brak komentarzy »

Poznajemy kryształy

Autor: Bona o 1. Październik 2014

W poniedziałek uczniowie klas starszych byli na wystawie „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”, która została zorganizowana przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej na wydziale chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Celem wystawy jest prezentacja osiągnięć prof. Jana Czochralskiego oraz jego przełomowego odkrycia, które może być powodem do dumy narodowej. Istotny jest również jej szeroki zakres edukacyjny – przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach.
Uczniowie, podchodząc do kilkunastu interaktywnych i multimedialnych stanowisk obsługiwanych przez studentów, mogli zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego, czy polskie detektory podczerwieni.
Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni. Dzięki odkryciu metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej.

Napisany w Aktualności, Wycieczki | 1 Komentarz »