Szkoła Podstawowa nr40 w Łodzi

 • Kategorie

 • Archiwa

 • Subskrybuj

Radegast = Radogoszcz (kl. 5)

Autor: ksmks o środa 6. Maj 2009

W dniu 6 maja 2009r. wybraliśmy się na „Stację Radegast” przy ulicy Stalowej w Łodzi. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania pani przewodnik, która przybliżyła nam historię tego miejsca, gdzie zginęło wielu Żydów. Mogliśmy obejrzeć od środka bydlęcy wagon, w którym przewożono ludzi na śmierć do obozów koncentracyjnych ( jednym z większych był „Obóz w Chełmnie nad Nerem”).

Później zwiedziliśmy dobrze zachowany budynek stacji. Teraz znajduje się w nim wystawa zdjęć, na których widzieliśmy cierpienie, tęsknotę, a nawet śmierć…. Zobaczyliśmy też zbiór zabytkowych monet i kluczy(…).

Następnie pojechaliśmy do parku Szarych Szeregów pod Pomnik Pękniętego Serca. Pani Lidia powiedziała nam, że posąg upamiętnia martyrologię dzieci osadzonych podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym, który znajdował się właśnie na terenie tego parku. Autorem rzeźby, którą można zobaczyć na niektórych zdjęciach poniżej jest Jadwiga Janus. W 1968 roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na Pomnik Martyrologii Dzieci w Łodzi.

Później mieliśmy czas wolny. Wszyscy świetnie się bawili. Jedni biegali, drudzy rozmawiali, inni wchodzili na drzewa, a ja z kilkoma kolegami skakaliśmy na skakance.

Podsumowując: wycieczka była bardzo interesująca, wiele się nauczyliśmy; poznaliśmy  historię Stacji Radegast, która widziała wiele ludzkich dramatów. Myślę, że wszystkim zapadnie ona głęboko w pamięci.

Pozdrawiam czytelników strony. Zapraszam do obejrzenia zdjęć

z wycieczki.

Kamil Skrok

 

2 Komentarzy do “Radegast = Radogoszcz (kl. 5)”

 1. Dzidka napisał(a):

  Z zainteresowaniem przeczytałam wpisy uczniów.Swiadczą one
  o wielkim zaangażowaniu nauczycieli SPnr40 nie tylko w naukę,
  lecz i wychowanie młodzieży.
  Pozwolę sobie wyrazić wielkie słowa uznania dla wychowawcy,który zorganizował wycieczkę do miejsc upamiętniających
  tragedię dorosłych i dzieci w czasie wojny.
  Młodzież, poprzez tę analogię,uzmysłowiła chyba sobie jakie ma szczęśliwe dzieciństwo.
  Nauczycielka z 32-letnim stażem w zawodzie.

 2. LiberO napisał(a):

  Bardzo ładnie napisany wpis upamiętniający życiowe tragedie dorosłych i dzieci. Takie lekcje historii bardzo się przydają. Warto by było ich coraz więcej. Takie miejsca jak właśnie Stacja Radegast czy obóz koncentracyjny w Oświęcimiu mogą w pewien sposób pomóc młodym ludziom wyobrazić sobie te odległe dla nich czasy.

  Uczeń, Konrad Chwaścińśki.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


8 + siedem =

Podgląd komentarza: